Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 7201186



*

nr 720 1186


Axel Axelson

(1854-1892), Sverige


Akvarell, Axel Axelson (1854-1892), 'Kairouan, -87', 36x26


Axel Axelson, svensk målare född i Stockholm 1854, död i Lund 1892.

Följerätt

Ja

Utrop:

300 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 oktober 2011
kl 19:28:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/10 19:34:31 1      100 kr
12/10 20:28:57 2      300 kr
14/10 12:11:27 3      1.200 kr
15/10 15:12:47 4      1.600 kr
15/10 15:13:56 4      1.800 kr
16/10 16:00:41 2      1.400 kr
16/10 16:01:28 2      1.600 kr
16/10 16:04:15 2      2.000 kr
16/10 18:06:40 5      2.300 kr
16/10 21:19:56 4      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Axel Axelson

Axel Axelson, svensk målare född i Stockholm 1854, död i Lund 1892.

Läs mer om Axel Axelson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller axel axelson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8022 Akvarell
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:38
  • 8213 Akvarell
    Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8097 Akvarell
    Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 8315 Akvarell
    F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:35
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:29




Ladda ner broschyr